עין השיפוד

 

IMG_5605 (2)

אני יושבת במסעדה, לא משנה באיזו עיר, סוג האוכל, החברותא אני תמיד מציצה ואף לפעמים ננזפת על זה, שאני נועצת מבטים במנות של אחרים.

כן , כן , גדלתי על המשפט ש'אין טוב ממראה עיניים' ובאוכל זה בדרך כלל מנצח.

שהינו קטנים היו מסעדות עם תפריטים עם שמות המנות ותמונות ליד כל מנה. אני זוכרת איך העיניים ריצדו על התמונות ואט אט הרגשתי את המתוק בפה, עם הקרירות של הגלידה וטעם הופל בפה.  היום כמעט ואין תפריטים כאלו בארץ, אם כן, זה בחו"ל וזה נראה לנו ממש 'Old Fashion'.

הריטואל הקבוע שלי במסעדות, בטח שאני בפעם הראשונה, אני פותחת את התפריט ואז מתחילה לשחק שבץ נא עם המנה המוגשת לשולחן לידי. פעמים רבות אני תופסת את המלצר שעובר ושואלת אותו: 'מה הם הזמינו'. מודה באשמה.

אחרי שסקרתי את כל המנות האפשריות, מגיע שלב קבלת החלטות – מה נבחר, מה יותר בא לי. כן, באוכל זה באופן מוחלט, בא לי. האמת בא לי מהכל.

לפה נכנסים השותפים לסעודה מי מעוניין להתחלק במנה. הכי אני אוהבת לצאת עם חברים שמזמינים בשותף וכך יוצאת ארוחת מלכים עם הרבה טעמים.

אנקדוטה קטנה, שגרנו בניו יורק, בתקופה הסטודנטאלית, נושא המסעדות היה נושא רציני. השפע הרב של אוכל מעוצב על  הצלחת, יחד עם הכיס המצומצם, דרש יצירתיות רבה  מהשותפים לארוחה. אני לא אשכח חבר יקר, שאמר לי באחת המסעדות שעמדנו לבחור מה לאכול, משפט שחקוק עד היום: 'באוכל אין חברים'. מדי פעם שאנחנו יוצאים יחד אני עושה לו 'טיזינג' קטן על המתוקים.

היום, כמו כל הדברים האופנתיים שחוזרים למודה בשילוב של טכנולוגיה. גם פה, צילום תמונות המנות חזר ובענק, רק מותאם לתפיסה של היום. האוכל במסעדות מצולם על ידי הלקוחות, או השפים ומופץ ברשת החברתית. אפילו נטבע מושג חדש לזה על ידי מבקר מסעדות של 'הניו-יורק טיימס', פיט וולס, 'Camera Cuisine'. מהצד אנו מסתכלים ולא מבינים מדוע אנשים מצלמים באטרף את מה שהם אוכלים. כנראה זה אינסטינקט בסיסי, אנחנו פשוט לקחתנו אותו צעד אחד קדימה.

אני , מצלמת הרבה בעיניים.  לעיתים צוחקים עלי במשפחה, שאני כמו 'עין השיפוד'.  העיניים אוכלות יותר ממה שהכפתור במכנס יכול להכיל.  מבחינתי אוכל זה השראה, מד מצב רוח וגם מזון לקיבה.

לכן אם תעירו אותי באמצע הלילה סביר להניח שאבוא לאכול אצל 'עובד' סביח.

שיהיה לנו תמיד תאווה בעיניים לטרוף את החיים.

3 מחשבות על “עין השיפוד

  1. רני יקרה, הכתיבה הרעננה והחוויתית שלך מעוררת את כל החושים. בעליצות תוך נגיעה בפרטים הקטנים ביותר את מעבירה כל מה שנקלט ב"עין השיפוד" שלך נהדר! כמו שכתבה רינה "מעלי" – "יאמי". מאמי… שבת שלום לכל המשפחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *